Rwa udowa

Profesjonalny, prywatny
gabinet fizjoterapii

Skutecznie uśmierzymy Twój ból!

Dzięki indywidualnie dobranej terapii zapomnisz o bólu.

Umów się na wizytę!

Jest to kolejna nieprzyjemna dolegliwość, która często wiąże się ze zwyrodnieniami kręgosłupa (w tym przypadku odcinka lędźwiowego). Ból, wywołany przez ucisk nerwu udowego, jest skupiony w odcinku lędźwiowym, może jednak rozprzestrzenić się na pośladki, łydki oraz przednią część uda. Innymi przyczynami rwy udowej mogą być np. reumatoidalne zapalenie stawów, siedzący tryb życia lub uszkodzenie krążka międzykręgowego. Czasem jest to kilka czynników nakładających się na siebie w tym samym czasie.

Do objawów oprócz bólu zalicza się także między innymi uczucie mrowienia lub drętwienia, osłabienie i przykurcze mięśni, a także zaburzenia czucia. Rwa udowa znacznie utrudnia poruszanie się (szczególnie przy ostrym charakterze schorzenia), a przez to wyłącza chorego z normalnego funkcjonowania i korzystania z życia.

Schorzenie diagnozuje zazwyczaj ortopeda lub neurolog na podstawie rozpoznanych objawów oraz dokładnych badań (często przeprowadzanie jest np. badanie RTG lub MRI). Leczenie bólu korzonków opiera się w znacznej mierze na fizjoterapii i odpowiednio dobranym zestawie ćwiczeń. W przypadku stanu przewlekłego zaleca się również kinezyterapię lub fizykoterapię.

Diagnozowanie i likwidacja przyczyn dolegliwości

Likwidujemy dolegliwości i ich przyczyny.