Rehabilitacja pooperacyjna

Profesjonalny, prywatny
gabinet fizjoterapii

Skutecznie uśmierzymy Twój ból!

Dzięki indywidualnie dobranej terapii zapomnisz o bólu.

Umów się na wizytę!

Zdarza się, że uszkodzenie po urazie lub zmiany zwyrodnieniowe są tak zaawansowane, że wymagają interwencji chirurgicznej. Operacja to dopiero początek walki o powrót do zdrowia. Rehabilitacja pooperacyjna jest niezbędna, aby pacjent odzyskał pełną sprawność ruchową. Dzięki fizjoterapii pacjent będzie mógł cieszyć się kompletnymi i trwałymi rezultatami operacji.

Rehabilitacja pooperacyjna przeciwdziała takim skutkom zabiegu, jak obrzęk, ból, ograniczenie ruchomości, osłabienie siły mięśniowej. Fizjoterapeuta Rafał Schab prowadzi rehabilitację po zabiegach takich, jak między innymi:

  • operacje na rwę kulszową, w tym usuwanie przepuklin dyskowych, stabilizacje po usunięciu dysku, wszczepienie protezy dysku itp.,
  • operacyjne zespalanie złamań,
  • wszczepianie endoprotez stawu kolanowego i stawu biodrowego,
  • artroskopie stawu kolanowego, biodrowego lub barkowego,
  • chirurgiczne leczenie uszkodzenia łąkotki stawu kolanowego,
  • chirurgiczne leczenie zespołu cieśni nadgarstka,
  • i inne.

Ćwiczenia po operacji powinny być wdrożone jak najprędzej, oczywiście w zakresie dostosowanym do samopoczucia i możliwości pacjenta. W ramach przygotowań do zabiegu chirurgicznego przeprowadza się również rehabilitację przedoperacyjną, polegającą na ćwiczeniach wzmacniających, poprawiających wytrzymałość i elastyczność mięśni.

Po operacji rwy kulszowej

Operacje rwy kulszowej przeprowadza się, gdy inne metody, w tym zalecane ćwiczenia terapeutyczne, nie przynoszą rezultatów. Chory cierpiący na dolegliwości o charakterze rwy kulszowej powinien wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, tułowia oraz stretching. Ćwiczeń nie należy wykonywać w czasie intensywnego bólu.

W przypadku ataku rwy zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Systematyczne ćwiczenia pozwolą zapobiegać nawrotom choroby. Rehabilitacja po operacji rwy kulszowej ma na celu zmniejszenie bólu i dolegliwości pozabiegowych, poprawienie możliwości funkcjonalnych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, przygotowanie pacjenta do aktywności w życiu codziennym.

Diagnozowanie i likwidacja przyczyn dolegliwości

Likwidujemy dolegliwości i ich przyczyny.